Informacje dotyczące własnoręcznego zrobienia szafki zlewozmywaka.

 Logo Amag

 

strona główna     doradztwo     akcesoria kuchenne     

meble kuchenne    systemy jezdne do szaf     darmowe materiały 

 

 Szafka kuchenna zlewozmywakowa.

 

Opisuję tutaj,jak krok po kroku,samemu zrobić szafkę kuchenną zlewozmywakową.

Jest to szafka stojąca o szerokości 80 centymetrów,standardowej wysokości 82 centymetrów i głębokości 50 centymetrów,wykonanej z płyty meblowej.

kuchenna szafka stojąca
 

Kolor płyty meblowej laminowanej o grubości 18 milimetrów każdy dobierze sobie sam.

W sklepie gdzie płyty są docinane na wymiar,zazwyczaj kupić wszystkie potrzebne okucia oraz wykończyć wąskie krawędzie płyt.
Grubość płyty meblowej wynosi 18 mm,co sprawia że mebel jest solidny,a wszelkie połączenia elementów stabilne.

katalog dekorów płyt meblowych firmy Kronopol,która zaopatruje większość sklepów w kraju i jej płyty meblowe są ogólnie dostępne. 

 

Na tej stronie są do wyboru dwie opcje:

Użytkownik robi sobie szafkę sam,w oparciu o szczegółowe wskazówki które są zamieszczone na tej stronie.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Użytkownik może kupić u mnie gotową szafkę której koszt wyniesie 320 - 350 złotych,w zależności od wybranego zestawu okuć do szafki.

Szczegółowy wykaz elementów wchodzących w skład zakupionej u mnie szafkiznajduje się tutaj.

 

Twoje pytanie do mnie


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wskazówki dla tych osób które będą robić szafkę samodzielnie. 

 

 Na tej stronie opisuję jak krok po kroku,samemu zrobić szafkę kuchenną pod zlewozmywak.Szafki zlewozmywakowe,jeżeli nie są prawidłowo zabezpieczone od nowości,są najbardziej narażone na zniszczenie przez wilgoć.Można ten projekt wykorzystać do wykonania innych mebli kuchennych stojących,wystarczy podstawić inne wymiary,oraz inaczej zamontować listwy łączące boki u góry szafki.

Omawiam tu szafkę stojącą o szerokości 80 centymetrów,standardowej wysokości 82 centymetrów i głębokości 53 centymetrów.Taka szafka pokazana jest na poniższym rysunku:

szafka widok ogólny  

 

Oczywiście kolor płyty meblowej laminowanej o grubości 18 milimetrów każdy dobierze sobie indywidualnie w sklepie gdzie płyty są docinane na wymiar,zazwyczaj też można tam kupić wszystkie potrzebne okucia oraz wykończyć wąskie kraw

Zaczniemy od spisu elementów z płyty które stolarz musi dociąć na pile.

      dł        szer          szt          uwagi

  X   720  x  500      =    2       boki szafki

  X   764  x  500      =    1       spód szafki

 XX  764  x  100      =    2       listwy montażowe u góry  

      800  x    93  XX =   1       cokół zakrywający regulowane nóżki montażowe na których stoi szafka

 XX 710  x   395  XX =  2  drzwi szafki-w drzwiach dodatkowo trzeba powiercić otwory pod zawiasy puszkowe(usługa dostępna tam gdzie kupujemy elementy z płyty)otwory trzeba powiercić według rysunku który znajduje się w części która opisuje wiercenie otworów
 Literą ,,X,,zaznaczone są wąskie krawędzie do oklejenia.Ile liter,,X,,tyle boków danego elementu trzeba okleić.

Po docięciu elementów z płyty meblowej  musimy jeszcze dociąć elementy z płyty pilśniowej,będą to trójkąty które zamocowane z tyłu zapewnią szafce sztywność oraz prawidłowe kąty.

 

pilsnia z tyłu szafki

 

 

Jak mamy już docięte wszystkie elementy z płyty i pilśni,to musimy zdecydować czym okleić wąskie krawędzie płyty meblowej.

 

Przedstawię teraz dwa sposoby na wykończenie krawędzi:

* możemy zlecić w sklepie gdzie docinamy elementy,aby okleili nam krawędzie okleiną PCV.Musi to być zrobione na maszynie.Ten sposób wykończenia krawędzi jest trwały i estetyczny.Czynność tą należy powierzyć fachowcowi.Jedyną czynnością którą musimy zrobić sami to wypolerowanie filcem kantów(miejsc styku krawędzi z płaszczyzną płyty)
Okleinę PCV ilustruje poniższe zdjęcie:

 

okleina pcv

 * okleina melaminowa:najtańszy,lecz najmniej trwały sposób wykończenia krawędzi.Możemy wykończyć krawędzie sami kupując specjalną taśmę powleczoną od spodu klejem(handlowa nazwa,,standotron").Taśmę przykleja się żelazkiem ustawionym na dwie kropki.Przykładamy taśmę do krawędzi płyty i przygrzewamy żelazkiem.Po ostygnięciu nadmiar taśmy wystający poza płytę obcinamy nożem i szlifujemy drobnym papierem ściernym(może być o gradacji180).

Taśmę wykończeniową ilustruje poniższe zdjęcie:

 

standotron

 

W sklepie gdzie zamawialiśmy elementy z płyty,musimy kupić okucia abyśmy mogli złożyć szafkę w całość.

 

Konfirmaty(są to śruby łączące poszczególne elementy z płyty meblowej,dla nas przydatne są te o długości 50 milimetrów)potrzebne będzie 10 konfirmatów.


konfirmaty

 

 

 

4 sztuki nóżki montażowe z tworzywa o długości 100 milimetrów(będzie na nich stała szafka) i  2 klipsy mocujące cokół z płyty do nóżek.

 

 

noga

 

Można zamocować nóżki meblowe(muszą być 100 milimetrów długie).
Wtedy nie trzeba mocować płyty cokołowej która zakrywa nieestetyczne nóżki z tworzywa.Zastosowanie nóżek montażowych ma dwie podstawowe zalety,płyta nie ma kontaktu z podłogą,w razie wystąpienia wody na podłodze nie nasiąka,po drugie,nóżki mają regulację wysokości,bez trudu można wypoziomować szafkę nawet na nierównym podłożu.Zastosowanie nóżek meblowych oprócz wyżej wymienionych ma jeszcze tę zaletę że zwiększa estetykę mebla.

 

ozdobna

 

 cztery zawiasy puszkowe do drzwi nakładanych na szafkę(zawias+prowadnik jako komplet)  

 

zawias

 

wkrętki(4x16) sztuk 20,do zamocowania zawiasów oraz klipsów do cokołu.

wkrętki(4x25) sztuk 32,do zamocowania trójkątów z płyty pilśniowej z tyłu szafki.Zaślepki do konfirmatów(po skręceniu mebla w całość zaślepimy nimi łby konfirmatów) 

 

2 sztuki uchwyty do drzwi szafki

 

uchwyt meblowy

 

Pozostałe wyposażenie(opcjonalnie)które można zamontować w szafce zlewozmywakowej znajduje się na końcu tego projektu.
Ślizgacze 2 sztuki pod listwę cokołową

 

slizgacze

 

Wykaz niezbędnych narzędzi potrzebnych do zmontowania szafki w całość.

 

Wiertarka
Wiertło do konfirmatów,(gotowe wiertła można kupić tam gdzie kupiliśmy elementy z płyty meblowej.Jest to wiertło o średnicy 4.8 milimetra,mające u dołu frez rozwiercający otwór na tyle by mogła schować się główka konfirmatu)

 

 

wiertło do konfirmatów

Wiertło o średnicy 3 milimetrów
Wkrętak krzyżakowy
Metrówka
Punktak
Klucz imbusowy numer 4 do konfirmatów

 

klucz imbusowy

Teraz będziemy wiercić w poszczególnych elementach otwory niezbędne do zmontowania w całość.Najpierw wiercimy w boku.
Poniższy rysunek przedstawia bok lewy.Bok prawy będzie jego lustrzanym odbiciem.

 

otwory w boku

 

   

 

Otwór wiercony w poprzek płyty wykonujemy w ten sposób:

W  boku od strony która będzie wewnątrz szafki,według odpowiedniego rysunku trasujemy ołówkiem miejsce gdzie ma się znajdować otwór.W miejscu tym punktakiem robimy wgłębienie by nam się nie ześlizgiwało wiertło.Wiertłem o średnicy 3 milimetrów przewiercamy w zaznaczonym miejscu.

Następnie montujemy w wiertarce wiertło do konfirmatów i przewiercamy w odwrotnym kierunku czyli od strony zewnętrznej.Wiercimy tak by frez który znajduje się na końcu wiertła również zagłębił się w płycie.

Dlaczego wydaje się to takie skomplikowane pomyśli ktoś.Już tłumaczę.

Jeżeli byśmy wytrasowali od zewnątrz i wywiercili od razu wiertłem do konfirmatów to po pierwsze jest duża szansa że wiertło przechodząc przez 18 milimetrów płyty straciłoby prostopadłość i mogłoby się okazać że otwór który powinien być np na 275 wyszedłby na 278 milimetrach,ponieważ wiercąc ręcznie bardzo trudno jest zachować prostopadłość do płyty i to we wszystkich kierunkach.

Po drugie:mogłoby się okazać że od środkowej strony odłupał nam się niezły kawałek płyty,grubość półki jest zbyt mała by przykryć fuszerkę i jest problem.W sytuacji gdy najpierw przewiercimy mniejszym wiertłem od środka to mamy pewność że ten otwór jest idealnie w miejscu w którym powinien się znajdować.

Wiercąc następnie od zewnątrz wiertłem do konfirmatów jedynie rozwiercamy powstały wcześniej otwór tak że wiertło do konfirmatów ma już prowadzenie.Zapobiega to także wyłamaniu płyty w miejscu wyjścia wiertła z drugiej strony.
Teraz wiercimy otwory w elemencie który jest spodem szafki.Otwory wiercimy jednakowo z obu stron elementu.Przed wierceniem rysujemy na elemencie w którym miejscu mają się znajdować
.

 

 

otwory w spodzie

 

Otwór musi się znajdować pośrodku grubości płyty.

Najlepiej zaznaczyć najpierw w poprzek wąskiej krawędzi płyty kreski wyznaczające nam odległości poszczególnych otworów od boku półki,po czym wyznaczamy na tej poprzecznej kresce linię dzielącą grubość płyty na pół.W miejscu przecięcia się linii przykładamy punktak i uderzając młotkiem robimy wgłębienie,by podczas wiercenia nie ześlizgiwało się nam wiertło.Otwory wiercimy wiertłem do konfirmatów tylko na głębokość samego wiertła,pogrubienie nie zagłębia się w płytę.Zasada którą opisałem odnosi się do wszystkich otworów które są wiercone w ,,czole" płyty tzn w wąskiej krawędzi tam gdzie widać wióry.Jeżeli wiercimy zwykłym wiertłem 4,8 lub 5 mm grubości,to nawiercamy na głębokość 4 centymetrów.

Kolej na listwy łączące boki szafki u góry:

 

otwory

 

Obie listwy wiercimy jednakowo z dwóch stron.

Teraz kolej na drzwi.

Tam gdzie zamawiamy pocięcie i oklejenie jest też usługa nawiercania pod zawiasy puszkowe.Nawiercić trzeba według wymiarów:

 

otwory

 

 Teraz kolej na montaż szafki w całość

 Skręcamy najpierw jeden bok ze spodem szafki.Wkręcamy konfirmaty w otwory w boku tak by konfirmat przeszedł przez płytę na wylot i wystawał na ok 5 milimetrów,przykładamy spód tak by wystający konfirmat zagłębił się w otwór wykonany w wąskiej krawędzi i skręcamy elementy razem.

Procedura jest taka sama dla boku lewego i prawego.Znacznie ułatwi nam pracę położenie boku wąską oklejoną krawędzią na płaskim podłożu,przyłożenie doń prostopadle spodu szafki i skręcenie.

Jak mamy skręcone boki ze spodem,to przykręcamy przednią górną listwę łączącą boki u góry i  listwę u góry w tylnej części szafki.

WSZYSTKIE NIEWYKOŃCZONE KRAWĘDZIE KONSERWUJEMY.ZAPALAMY ŚWIECĘ I ZALEWAMY ROZTOPIONYM WOSKIEM.STARY SPOSÓB I NIEZAWODNY.MOŻNA TEŻ UŻYĆ FOLII W PŁYNIE.FOLIĘ NAKŁADAMY PĘDZLEM.MOŻEMY UŻYĆ SILIKONU FIRMY MAPEI (NIE ATAKUJE GO GRZYB.FOLIA I SILIKON DO KUPIENIA W SKLEPACH Z CHEMIĄ BUDOWLANĄ)

Odwracamy szafkę spodem do góry i przykręcamy nóżki według schematu:

 

mocowanie nozek

 

Każdą nóżkę przykręcamy czterema wkrętkami 4x16.
Następnie odwracamy szafkę tak aby leżała frontem do podłogi i mierzymy przekątną.Zahaczamy blaszkę metrówki o lewy górny róg szafki i mierzymy ją do prawego dolnego rogu.
Teraz mierzymy od prawego górnego rogu szafki do lewego dolnego.Jeżeli wymiary są jednakowe to możemy przystąpić do przykręcenia trójkątów z płyty pilśniowej,jeżeli nie to musimy do tego doprowadzić ściskając przeciwległe rogi szafki,tam gdzie wymiar był większy.

Trójkąty przykręcamy wkrętkami 4x25.Proponuję najpierw nawiercić wiertłem o średnicy 3 milimetrów otwory pod wkrętki.

Do drzwi przykręcamy zawiasy wkrętkami 4x16.Kładziemy szafkę na boku,dosuwamy do boku drzwiczki i mocujemy wkrętkami.Obracamy szafkę na drugi bok i mocujemy drugie drzwiczki

 

zawias

Stawiamy szafkę na nóżkach tam gdzie ma być i regulujemy ją w pionie i poziomie wykręcając stopki z nóżek montażowych(jeżeli ktoś wybrał nóżki meblowe to one też mają regulację).Po wyregulowaniu korpusu szafki,możemy przystąpić do regulacji drzwiczek.

 

zawias puszkowy regulacja

 

Śruba łącząca zawias i prowadnik,jednocześnie służy do regulacji szczeliny między bokiem a drzwiami od strony zawiasów.
Otwory przez które mocujemy zawias do boku szafki służą jednocześnie do regulacji drzwiczek w pionie. 

Szczelinę między drzwiami reguluje się śrubą umiejscowioną w centralnej części zawiasu.Trzeba uważać przy wsuwaniu zawiasu w prowadnik(zanim zaczniemy go przykręcać do drzwiczek)czy ta śruba wyżłobieniem które ma na drugim końcu(trzeba obrócić zawias"do góry nogami)wsunęła się w prowadnik.Inaczej z regulacji"nici".

Po wyregulowaniu drzwiczek pozostają nam do zamontowania uchwyty,oraz cokół zasłaniający nóżki montażowe.W jedną wąską krawędź cokołu wbijamy dwa ślizgacze po to by cokół nie stykał się bezpośrednio z podłogą.Kładziemy cokół na podłodze równo z szafką i odznaczamy na nim ołówkiem gdzie jest środek grubości nóżki lewej i prawej.Klips montujemy w połowie wysokości cokołu.Linia którą narysowaliśmy dzieli nam klips na dwie równe części.Przykręcamy go wkrętkami 4x16.Ustawiamy cokół ślizgaczami do podłogi,klipsami do nóżek i wciskamy go tak by klipsy wskoczyły na nóżki.
Otwory pod uchwyty wiercimy najpierw wiertłem o średnicy 3 milimetry,a następnie rozwiercamy wiertłem do konfirmatów.Umiejscowienie uchwytów pozostawiam do wyboru użytkownikowi.

 

Twoje pytanie do mnie

 

Jeszcze  słów kilka o wyposażeniu dodatkowym jakie można montować w szafce zlewozmywakowej.

 

Są to produkty polskiej firmy.Kosze i szuflady

 

tej firmy są bardo dobrej jakości a sama firma jest wiodącym w polsce a uznanym w Europie producentem wyposażenia do mebli.

 Można zamontować wysuwany kosz na śmieci.

 

wysuwany kosz na smieci

 

lub na wolnym boku szafki małe cargo, czyli wysuwany kosz na np. chemię.

 

wysuwane cargo do szafki zlewozmywakowej

 

Można zamontować wewnątrz szufladę która ma specjalne wycięcie na syfon.Wykorzystuje się w ten sposób górną część szafki.

 

wysuwana szuflada pod zlewem

 

 

strona główna     doradztwo     akcesoria kuchenne     

meble kuchenne    systemy jezdne do szaf     darmowe materiały 

Wozek pod lodówke