Wymiana uszczelki w standardowym kranie

 Logo Amag

strona główna     doradztwo     akcesoria kuchenne     

meble kuchenne    systemy jezdne do szaf     darmowe materiały

 

Jak naprawić cieknący kran?

   Cieknący kran to bardzo uciążliwy problem w domu.Odbijające się od dna zlewu krople potrafią doprowadzić do furii niejedną Panią domu,a ugotowany w takim stanie emocjonalnym gospodyni obiad,na pewno nie pójdzie nam na zdrowie.Niestety wraz z wyciekającymi kropelkami uciekaja nam pieniądze.

Jak wyliczono - jeżeli z kranu co 3 sekundy kapie kropla wody, to  przez rok zmarnuje jej się przeszło 15 stulitrowych wanien.Przeciętny wyciek wody ze spłuczki sedesu to 780 stulitrowych wanien w ciągu roku.
Naprawa przeciekającego kranu nie sprawi nam większego kłopotu. Wystarczą dobre chęci,klucz (np. nastawny) i wkrętak(przeważnie płaski)
Potrzebna jest szczegółowa instrukcja,w której opiszę dokładnie wszystkie czynności.Zdjęcia dodatkowo zilustrują czytany fragment tekstu.

Najlepiej przed naprawą zaopatrzyć się w komplet uszczelek do posiadanego kranu.

Jeśli podczas pracy będzie używany klucz nastawny ze szczękami ząbkowymi, to przed ich zaciśnięciem na nakrętkach baterii trzeba je owinąć szmatką, taśmą samoprzylepną lub izolacyjną, aby nie zarysowały chromowanych powierzchni.

Baterie dwuzaworowe (do zimnej i ciepłej wody) z wylewką ruchomą, w kształcie litery C lub S, umocowaną na górnej albo dolnej powierzchni korpusu baterii są wciąż jeszcze bardzo popularne. Sposób likwidowania przecieków w takich bateriach jest łatwy i możliwy do wykonania przez każdego.
Instrukcja przeznaczona jest do takiego kranu jak na poniższym zdjęciu oraz do wszystkich kranów,gdzie puszcza się wodę przez odkręcenie kurka.
                      

 bateria kuchenna

 

Zanim odetniemy dopływ wody do kranu.......
 

Najpierw musimy ustalić przyczynę nieszczelności. Może nią być przeciekająca woda przez wylewkę w miejscu mocowania jej do korpusu.Woda może także przeciekać spod kurka,a także spod głowicy kranu.Może też wyciekać z wylewki pomimo zakręconego kurka(najczęściej występująca awaria).Miejsca ewentualnych miejsc wycieku wody przedstawia poniższe zdjęcie:

 

występowanie wycieków w baterii kuchennej

 

Po ustaleniu przyczyny niesprawności baterii, należy zamknąć przepływ wody w instalacji. W starych instalacjach trzeba zakręcić zawór główny, znajdujący się zazwyczaj w piwnicy, często w sąsiedztwie wodomierza. W nowych zawór znajduje się najczęściej na pionie lub jego poziomym odgałęzieniu w mieszkaniu.


Woda kapie z kranu po zakręceniu kurka..


Przystępując do tego zadania należy wykręcić głowicę z korpusu baterii  i wyjąć z niej zawór grzybkowy.

 

głowica grzybka baterii kuchennej

 

Wyjmujemy z kurka(np nożem)zaślepkę która przykrywa śrubkę mocującą kurek.To te kółka w środku kurka w kolorze niebieskim lub czerwonym.Odkręcamy wkrętakiem śrubkę,i zdejmujemy kurek z głowicy.

Kluczem odkręcamy głowicę od korpusu baterii.W część głowicy która była wewnątrz korpusu baterii wsunięty jest grzybek wraz z uszczelką odcinającą dopływ wody do kranu.

================================================================

Słów kilka na temat uszczelek.

W handlu znajdują się już od jakiegoś czasu uszczelki silikonowe,które nadają sie zarówno do wody zimnej jak i ciepłej.Jeżeli jednak spotkacie się Państwo z uszczelkami starego typu to te w kolorze czerwonym są do ciepłej wody a w kolorze czarnym do zimnej.

Warto też rozważyć wymianę całej głowicy na ceramiczną.Są trwałe,montuje się je identycznie jak tą zwykłą i można zapomnieć o uszczelkach(przynajmniej w głowicy).

================================================================

Zawór ten, swoim trzpieniem, jest luźno osadzony w otworze zakończenia sworznia. Po odkręceniu mosiężnej nakrętki można zdjąć starą uszczelkę i na jej miejsce nałożyć nową. Zabezpiecza się ją przed wypadnięciem dokręcając do pierwszego oporu uprzednio zdjętą nakrętką. Następnie grzybek mocuje się w sworzniu i razem z korpusem kranu wprowadza do korpusu baterii.Oczywiście przy okazji wymieniamy uszczelkę na kołnierzu głowicy,to ta między glowicą a  korpusem baterii.

 

głowica z uszczelką

 

Uwaga!!!Przed wkręceniem głowicy w gniazdo baterii,trzeba ustawić grzybek w pozycji odkręcony,czyli odkręcić pokrętło kranu w lewą stronę. Dopiero z tak ustawionym zaworem sworznia można wkręcić korpus kranu. Oczywiście należy przy tych czynnościach sprawdzać właściwe, równomierne ułożenie uszczelki na jego kołnierzu.

Woda kapie między wylewką a korpusem baterii..

Zdarza się, że woda przecieka obok nakrętki ruchomej wylewki, gdy kran jest odkręcony. Na to także jest prosty sposób. Zlikwidowanie tego rodzaju przecieku wody polega na wymianie kompletu pierścieni i uszczelek w miejscu połączenia wylewki z korpusem  baterii. Ruchomą wylewkę zdejmujemy po odkręceniu jej nakrętki.

 

uszczelki wylewki

 

Następnie wymieniamy uszczelki i zakładamy wylewkę dokręcając nakrętkę mocującą.

Woda przecieka spod kurka gdy ten jest odkręcony..

Trzeba sprawdzić jakość uszczelki dławicy. Zużyta czy nawet lekko uszkodzona uszczelka musi być wymieniona na nową. Dławica założona na nowej uszczelce, dokręcona do niej, lekko ją rozpierająca, powinna uniemożliwić przeciekanie.

Dławicę trzeba wykręcić z korpusu. Znajdujący się na skokach jej gwintu sznur uszczelniający należy usunąć za pomocą igły. Zużyty, przetarty, popękany sznur można zastąpić średniej grubości bawełniana nitką do szycia, nasmarowany stearyną. Po nawinięciu cienkiej warstwy nitki na gwint,dławicę trzeba wprowadzić do korpusu, dociskając nią wymienioną uszczelkę.

 

uszczelka dławicy

 

nawijanie nici bawełnianej na dławicę

 

Przecieki wody w miejscu przyłączenia baterii do przewodów wodociągowych..

Przecieki wody zdarzają się także (choć rzadko) na połączeniach baterii z przewodami wodociągowymi, zwłaszcza w starych, częściowo skorodowanych instalacjach. Jeżeli przecieki nie ustaną po dokręceniu tych łączników, trzeba odkręcić łączniki i zdjąć baterię z przewodów.
Starą uszczelkę w nakrętce korpusu baterii należy wymienić na nową.
Nie zaszkodzi założyć zamiast zwykłej uszczelki,tą z sitkiem.

Często po dłuższym używaniu zaworów również ich gniazda - na których opierają się uszczelki - wymagają konserwacji: oczyszczenia z wapiennego nalotu. Jeżeli przetarcie drobnoziarnistym materiałem ściernym nie przyniesie rezultatu, potrzebne będzie specjalne narzędzie do szlifowania gniazd zaworowych. Jest ono jednak drogie. Taniej,będzie kupić nowe baterie.   
                                     
 

                                                                                        Andrzej Graczyk

 

 

strona główna     doradztwo     akcesoria kuchenne     

meble kuchenne    systemy jezdne do szaf     darmowe materiały

Wozek pod lodówke