Jak naprawić baterię z mieszaczem

Logo Amag

 

 

 

 

strona główna     doradztwo     akcesoria kuchenne     

 

meble kuchenne    systemy jezdne do szaf     darmowe materiały

 

Naprawa typowych usterek w baterii z mieszaczem.

 

    Wbrew obiegowym opiniom baterie z mieszaczem są rozbieralne i naprawialne,nie jest to ani trudne ani skomplikowane.

Opiszę tutaj szczególowo co i jak należy zrobić.

 W bateriach z mieszaczem występują poniższe rodzaje uszkodzeń:

PIERWSZĄ CZYNNOŚCIĄ JEST ODCIĘCIE DOPŁYWU WODY CIEPŁEJ I ZIMNEJ DO BATERII.ODCINAMY ZAWORAMI KTÓRE ZNAJDUJĄ SIĘ NA RURACH W NASZYM DOMU.JEŻELI W DOMU BRAK ZAWORÓW,TRZEBA ODCIĄĆ DOPŁYW W PIWNICY DOMU.

Woda kapie z wylewki po zamknięciu rączki mieszacza.

Podważamy czymś ostrym dwukolorową zaślepkę(oznaczenie ciepła-zimna).Na poniższym zdjęciu zaznaczyłem gdzie co się znajduje.

 

cęści składowe baterii z mieszaczem

Po wyjęciu zaślepki luzujemy śrubkę która się pod nią znajduje.Przeważnie jest na klucz imbusowy(o rozmiarze od 2 do3).Po wykręceniu o dwa,trzy obroty będzie możliwe zdjęcie rączki mieszacza z trzpienia głowicy.

Po zdjęciu rączki mieszacza odkręcamy półkolistą kopułkę która się tam znajduje.Powinna dać się odkręcić ręką,jeżeli nie trzeba być ostrożnym w użyciu żabki bo kopułka przeważnie jest z tworzywa.Szmatka pod szczęki klucza i delikatnie odkręcamy.

Teraz odkręcamy kluczem tą dużą mosiężną nakrętkę.I teraz uwaga!!!Przed wyjęciem głowicy mieszacza z korpusu baterii trzeba
zapamiętać jak jest włożona.Można zrobić fotkę.

Jeżeli nie odcieliśmy wody do baterii w naszym mieszkaniu tylko w piwnicy,to lepiej odkręcić wężyki od instalacji wodociągowej i nakręcić na rury tymczasowe zaślepki,aby reszta mieszkańców,w czasie gdy my udamy się na zakupy,miała u siebie w domach wodę,bo inaczej może pójść na ostro.

Z wyjętą głowicą idziemy do sklepu hydraulicznego i kupujemy nową.Koszt nowej głowicy do standartowej bateri to 17 - 50 zł.

Montujemy w odwrotnej kolejności i mamy baterię jak nową.Przy okazji warto sprawdzić i oczyścić sitka w kranikach(nie we wszystkich kranikach są i nie zawsze są zamontowane kraniki).

Woda wodociągowa potrafi czasem"zeżreć"takie sitko.Jak nie mamy kraników to sitka trzeba założyć w wężyki(musimy się zorientować czy nakrętki na wężykach są trzy ósme czy jedna druga).

Po ustaleniu powyższego kupujemy uszczelki z sitkami w odpowiednim rozmiarze.Kosztują grosze,a nowo zakupiona głowica na pewno nam się odwdzięczy długą bezawaryjnością.

Warto sprawdzić też perlator.Jest wkręcony na końcu wylewki.

Zapchany jest przyczyną marnego strumienia wypływającej wody.Jak się nie da go oczyścić trzeba dokupić nowy,koszt 4-5 złotych.

No i po remoncie baterii,możemy odpocząć.

Aby nasze szczęście było pełne to nie zaszkodzi przy okazji wymienić też wężyki,koszt jednego to 6-12 złotych.Zalecam moim klientom wymianę wężyków co trzy lata.Zdarza się że przypominamy sobie o nich wtedy gdy któryś pęknie ze starości.Jeżeli w tym czasie brak jest domowników to współczuję serdecznie .
 

Rączka mieszacza ciężko pracuje i może skrzypieć.
 

Brak sitek lub ich "zeżarcie"przez wodę,spowodowało że jakiś paproch lub ziarenko piasku dostało się między ceramiczne płyty mieszacza i powoduje ich zacieranie się.Pomoże wymiana głowicy na nową według instrukcji znajdującej się powyżej.Powtórzę jeszcze raz.Sitka,sitka i jeszcze raz sitka filtrujące wodę która dopływa do baterii.Powtórzę też:nie wszystkie kraniki posiadają sitka w swojej obudowie.To że jest kranik nie jest wskazówką że są też sitka.
 

Woda wypływa bardo małym strumieniem.
 

Przyczyną mogą być pozapychane sitka w kranikach lub zamontowane w nakrętkach wężyków,
może też być zapchany perlator,wkręcony w wylewkę baterii na jej końcu.Zacznijmy od wykręcenia

perlatora,jeżeli bez perlatora woda wypływa silnym strumieniem,kupujemy nowy4-5zł,wkręcamy(przez szmatkę żeby nie pokaleczyć.Niektóre firmy dodają do kupionych baterii plastykowy klucz do perlatora) i mamy po robocie.

Jeżeli bez perlatora woda wypływa powoli,trzeba:

(PO ODCIĘCIU ZAWOREM DOPŁYWU CIEPŁEJ I ZIMNEJ WODY DO BATERII)

przeczyścić sitka w kranikach(jak są)i wymienić sitka w nakrętkach wężyków.Jeżeli to nie pomoże a rączka mieszacza porusza się płynnie i lekko to powolny wypływ wody jest oznaką zapchanej rury wodociągowej.Dla uspokojenia dodam że ta awaria zdarza się niezwykle rzadko.

Po naprawie i ponownym odkręceniu zaworów odcinających wodę do baterii,unosimy bardzo powoli rączkę mieszacza najpierw na zimną wodę,pozwalamy aby pęcherzyki powietrza zmieszane z wodą wypłynęły,czynność tą praktykujemy do czasu aż z baterii zacznie wypływać sama woda bez powietrza.To samo robimy z ciepłą wodą.Gdybyśmy unieśli rączkę mieszacza gwałtownie,ciśnienie w rurach może oderwać zanieczyszczenia i ponownie zapchać dopiero co założony nowy perlator i sitka.
 

Woda wypływa w miejscu obrotowego połączenia wylewki z korpusem baterii(dotyczy baterii kuchennych)
 

Po odcięciu dopływu wody do baterii(jak i gdzie pisałem wyżej),odkręcamy wężyki od instalacji wodociągowej.Od strony wnętrza szafki odkręcamy nakrętkę lub nakrętki dociskające metalową płytkę która blokuje baterię na zlewie.

Zdejmujemy od góry baterię ze zlewu,odkręcamy dolny pierścień na którym opiera się bateria jak jest zamontowana na zlewie, i zdejmujemy do dołu wylewkę.Wymieniamy dwa gumowe pierścienie uszczelniające, smarujemy je wazeliną techniczną lub gliceryną i nakładamy wylewkę.Nakręcamy tarczkę na której ustawiona jest bateria.Między tarczką i baterią zazwyczaj jest gumowy pierścień(oring) na którym stoi korpus baterii.Trzeba dbać aby go równo ułożyć na tym gumowym pierścieniu zanim przykręcimy baterię od dołu.

Zakładamy od dołu gumową i metalową podkładkę i dociągamy nakrętką.Nakręcamy wężyki na rury wodociągowe i odkręcamy dopływ wody do baterii.
 

Woda kapie w miejscu przyłączenia baterii do instalacji wodociągowej

Dotyczy baterii które są przykręcane bezpośrednio do instalacji wodociągowej.Sposób usunięcia tego przecieku opisałem już w poradzie  Wymiana uszczelki w kranie  

                                                                                                            Andrzej Graczyk

 

Twoje pytanie do mnie

 

strona główna     doradztwo     akcesoria kuchenne     

meble kuchenne    systemy jezdne do szaf     darmowe materiały

Wozek pod lodówke